';
side-area-logo
طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی

ثبت پایتخت | ثبت طرح صنعتی

خیلی ضعیفضعیفمعمولیخوبعالی (2)

(با رای دادن مارا در بهبود مطالب یاری کنید)

مراحل ثبت طرح صنعتی و چگونگی ثبت آن ؟

در این مطلب قصد داریم تا ضمن توضیح مختصری راجع به طرح صنعتی، به مراحل ثبت آن بپردازیم. خاطر نشان می شویم موسسه ثبت پایتخت به عنوان یکی از معتبرترین مراکز ثبتی کشور، با استفاده از کادر مجرب خود در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات لازم را جهت ثبت طرح صنعتی شما به عمل خواهد آورد. برای این منظور کافیست با کارشناسان حرفه ای ما تماس حاصل فرمایید.

طرح صنعتی چیست؟

از نظر قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است .
طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. بطور قطع چنین اشکالی نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد، چون در این صورت ابتکاری نخواهد بود. همچنین ممکن است این اشکال جنبه اختراعی نیز پیدا کنند. چنانچه طرح های مختلف لاستیک های اتومبیل برای جلوگیری از لغزش ماشین ها بهتر از سابق باشد ممکن است بصورت اختراعی به ثبت برسد و بعلاوه ممکن است آن را به صورت علامت تجاری به ثبت رساند.

مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی چند سال است؟

مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود.این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه های مربوط تمدید نمود.پس از انقضاء هر دوره که از پایان دوره شروع می شود یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده و همچنین جریمه تاخیر در نظر گرفته خواهد شد.

ویژگی های لازم برای ثبت طرح صنعتی:

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد.طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.
طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد،به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است

ثبت پایتخت | ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی:

 1.  ورود به سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی.
 2. تکمیل اظهارنامه اینترنتی
 3. بررسی و کارشناسی جهت تأیید طرح و نبود ایرادات
 4. صدور ابلاغیه پذیرش
 5. اقدام متقاضی جهت تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی
 6. پرداخت هزینه های ثبتی قانونی
 7. دریافت شماره ثبت طرح صنعتی
 8. ارسال جهت چاپ در روزنامه رسمی
 9. صدور آگهی
 10. دریافت سند تصدیق از طریق اداره ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی با قید مراتب ذیل در دفتر ثبت طرح صنعتی انجام می پذیرد:

 1. تاریخ کامل(ساعت،روز،ماه و سال) و شماره ثبت اظهارنامه
 2. تاریخ و شماره ثبت طرح صنعتی
 3. اسامی کالاها و طبقاتی که طرح صنعتی برای آن ها اختیار شده است.
 4. ذکر مشخصات طرح یا طرح های صنعتی به طور اجمال با تعیین اجزایی که متقاضی می خواهد حق استعمال انحصاری آن را به خود اختصاص دهد.
 5. در صورت ادعای حق تقدم و پذیرش آن،تاریخ،شماره و محل تسلیم اظهارنامه مقدم.
 6. اسم،محل اقامت و تابعیت مالک طرح و نماینده او در صورتی که اظهارنامه توسط نماینده قانونی تسلیم شده باشد.
 7. اسم و نشانی و تابعیت طراح،در صورتی که متقاضی شخص طراح نیست،مگر اینکه طراح کتباَ تقاضا نموده باشد که اسمش در گواهی نامه طرح صنعتی ذکر نشود.
 8. مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی
 9. درج مراتب فوق پس از تکمیل باید به امضاء مالک طرح صنعتی یا نماینده قانونی وی و همچنین رئیس اداره ثبت طرح صنعتی برسد.