ثبت برند و ثبت علامت تجاری

خدمات ثبت برند و ثبت علامت تجاری

کلیه خدمات ثبتی و حقوقی ، ثبت برند و ثبت علامت تجاری با هزینه ها

برند و یا علامت تجاری چیست؟ ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

طبق تعریف سایت ویکی پدیا : مارک، برند یا نمانام یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

به عبارتی دیگر : 

برند واژه ای لاتین می باشد که معادل فارسی آن، نشان و علامت است. برند، علامتی اختصاری است که هر شرکت برای معرفی محصول و خدمات خود از آن بهره می برد . در حقیقت یک شرکت را می توان با برند و علامت تجاری مربوط به آن شناخت. به عبارت ساده تر، می توان گفت با ثبت برند، یک شرکت به مشتریان خود معرفی می گردد.

توضیح برند در ثبت شرکت ها ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

برند یا علامت تجاری یک کلمه، نماد یا عبارتی است که برای شناسایی محصول تولید کننده یا فروشنده خاص استفاده می‌شود و آن‌ها را از محصولات دیگری تشخیص می‌دهد. برای مثال، لوگو و علامت تجاری “سامسونگ ، ماکروسافت یا چرا راه دور بریم ، موسسه ثبت پایتخت”،که محصولات و سرویس های این شرکت ها را از شرکت های دیگر شناسایی می‌کند. زمانی که این علائم برای شناسایی سرویس ها استفاده می‌شود ( نه به عنوان محصولات)، علامت های خدمات نامیده می‌شوند، هر چند آنها به طور کلی همان علائم تجاری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

SAMSUNG

ثبت برند

Microsoft

ثبت برند

چه چیزهایی جزء برند حساب می شوند؟ ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

کلمات،حروف،اشکال،عکس،رنگ و برچسب ها که برای تشخیص کالاها به کار می رود….علامت تجاری به حساب می آیند.

چه زمان باید برند یا علامت تجاری را ثبت کرد؟ ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

اولین اقدام هر شرکت بعد از ثبت خود، ثبت علامت تجاری می باشد؛ که براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، این فرآیند صورت می پذیرد.شخص متقاضی ثبت برند و ثبت علامت تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد علامت را در همان زمینه ثبت کند. اگر علامت را به صورت فارسی ثبت کرده دیگر نیازی به کارت بازرگانی ندارد و گاها می توان با داشتن جواز تاسیس برند فارسی را ثبت نمود. ولی اگر علامت به صورت لاتین ثبت شده باید کارت بازرگانی را بگیرد. این علامت نباید مشابه ای داشته باشد.

تعرفه خدمات ثبت برند موسسه ثبت پایتخت

تعرفه ثبت برند و علامت تجاری

15/000/000 ریال کلیه مراحل کار
 • روزنامه رسمی
 • گواهی ثبت علامت
 • پشتیبانی 24 ساعته
 • صفر تا صد کار

حفاظت از برند و علامت تجاری ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

در برخی موارد، حفاظت از ثبت برند می‌تواند به فراتر از کلمات، نمادها و عبارات گسترش یابد تا جنبه های دیگری از محصول مانند رنگ آن یا بسته بندی آن را شامل شود. به عنوان مثال، رنگ قرمز از عایق پشم شیشه یا شکل منحصر به فرد بطری زم زم ممکن است به عنوان ویژگی های شناسایی خدمت یاد شود. این ویژگی ها به طور کلی تحت عنوان “لباس تجاری” قرار می‌گیرند با این وجود، چنین ویژگی هایی محافظت نخواهند شد. زیرا شرکت های رقیب هر نوع مزیت عملکردی و رقابتی را ارائه می‌دهند. بنابراین، برای مثال: سازنده نمی‌تواند استفاده از یک شکل بطری منحصر به فرد خاص را قفل کند، حتی اگر این شکل برخی از ویژگی های عملکردی را فراهم کند. برند ها باعث می‌شوند که مصرف کنندگان سریعا منبع خوبی را شناسایی کنند. مثلا مصرف کننده به جای اینکه در همه کالا ها بگردد تا محصول مورد نظر خود را پیدا کند می‌تواند برند محبوب را دنبال و نیازش را برطرف کند. ثبت برند نیز باعث می شود تولید کنندگان انگیزه ای برای سرمایه گذاری در کیفیت کالاهای خود داشته باشند. اگر یک مصرف کننده مثلا از زمزم استفاده می‌کند می تواند براحتی کمبود کیفیت را پیدا کند. قانون ثبت برند و ثبت علامت تجاری با تنظیم و استفاده مناسب از علامت های تجاری، این اهداف را به پیش می‌برد.

مشاوره رایگان ما برای ثبت برند و علامت تجاری

مشاوره ما در تمامی زمینه های کاری موسسه ، صد در صد رایگان می باشد و همچنین جهت رفاه حال شما کاربران عزیز ، راه ها متعددی برای ارائه این خدمات قرار داده شده است. شما می توانید هر یک از این گزینه ها را به دلخواه خود انتخاب کنید و یا با مطالعه ادامه مطالب و دیدن فیلم های کوتاه ما ، بیش از پیش به هدف خود نزدیک شوید.

تماس مستقیم

شمارهای تماس : 44038103-021 ، 44038201-021 ، 44036094-021

نظردهی در انتهای صفحه

در انتهای صفحه بخش نظرخواهی قرار داده شده است که می توانید سوالات خود را مطرح کرده و در کمتر از 24 ساعت کاری پاسخ خود را دریافت کنید.

مراجعه حضوری

در قسمت تماس با ما ( بالای صفحه ) آدرس همراه با نقشه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

ثبت برند ، علامت تجاری و لوگو ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

در فرآیند ثبت برند و علامت تجاری، متقاضی لازم است اظهارنامه ثبت برند شرکت را تهیه و تنظیم نموده و به اداره ثبت شرکت ها تحویل نماید. لذا متقاضی برای تهیه و تنظیم اظهار نامه ثبت برند، با مراجعه به سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی و ثبت درخواست، ثبت نام اولیه، صورت می گیرد؛ در ادامه مراحل ثبت برند ، متقاضی می بایست فرم های درخواست شده را تکمیل کرده و برند مورد نظر شرکت را به ثبت رساند.

اولا باید فرم درخواست ثبت برند و علائم تجاری در وب سایت تکمیل گردد. تصویر علامت تجاری باید شامل تصویر مشخصی از آرم باشد، یعنی آرم مورد نظر به وضوح قابل شناسایی و در زمان طراحی رنگ، و طرح ۳ بعدی آن درج شود.
از قبل متقاضی می بایست تمامی اطلاعات و مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند را تهیه و تنظیم نماید؛ و اسکن آنها را جهت بارگذاری در سامانه اینترنتی، برای تسریع روند کار ثبت لوگو، آماده سازد. متقاضی در پایان ثبت نام اولیه، کد رهگیری دریافت می کند تا روند پیشرفت کاری ثبت برند را پیگیری نماید و از مرحله به مرحله آن، آگاهی داشته باشد.
لازم به ذکر است که در فرم مذکور باید فهرستی از خدمات و کالایی که از این علامت استفاده می‌کنند درج شود.

این لوگو جهت محافظت از سایر علائم باید متمایز باشد که مصرف کننده بتواند تفاوت آن با سایر محصولات و علائم را تشخیص دهد. طراح برند موظف است؛ طراحی را به نحوی انجام دهد که مشتری را به اشتباه نیندازد و به قوانین و شئونات بی حرمتی نکند.

مـزایای ثبت برند و علامت تجاری ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری )

مالک یا مالکین یک شرکت، با ثبت برند یا علامت تجاری شرکت خود، نسبت به آن حق انحصاری دارند. در واقع نشان شرکت و مؤسسین آن می باشد. از مهم ترین مزایای ثبت برند برای شرکت ها می توان موارد زیر را ذکر نمود.

 • علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به سایر شرکت ها می گردد.
 • علامت تجاری ، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت محسوب می گردد.
 • علامت تجاری سبب تسریع و تسهیل بازاریابی می گردد.
 • علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود.
 • علامت تجاری سبب کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می گردد.
 • علامت تجاری سبب اعطای نمایندگی به شرکت می شود.
 • علامت تجاری و واگذاری آن به سایر شرکت ها، منبع درآمدی جدید برای شرکت خواهد بود.

مزیت های ثبت برند و علامت تجاری به صورت غیر حضوری

۱- هزینه رفت و آمد ندارد.

۲-روند کار اصولی تر و سریع تر پیش می رود

۳-زمان بر نیست.

۴-با دریافت کد رهگیری، در جریان روند و پیشرفت کار قرار می گیرید.

۵-فرآیند کار به دور از مسائل بروکراسی اداری صورت می گیرد.

لیست تعرفه های آنلاین انواع ثبت شرکت

ثبت شرکت به صورت آنلاین کاریست که در اختیار عموم قرار داده شده است اما دانش اینکه چطور این کار انجام شود تا در آینده دور و نزدیک هیچ مشکلی پیش نیاید نیاز به تجربه دارد که کارشناسان مجرب ما این کار را با نازلترین قیمت روز برای شما مشتریان عزیز انجام به عهده دار خواهند شد. شما می توانید لیست تعرفه های آنلاین خدمات ثبت شرکت ما را در این سایت مشاهده و با دیگر همکاران ما مقایسه فرمایید.

مراحل ثبت برند و علائم تجاری

 • تهیه اظهار نامه در وب سایت مالکیت معنوی
 • ثبت نام اولیه ثبت برند
 • ارزیابی و بررسی مدارک ثبت برند توسط کارشناسان اداره ثبت، بخش ثبت علائم تجاری
 • تأییدیه مدارک ثبت برند، متقاضی لازم است دو نسخه از قرارداد را تهیه کرده، یک نسخه را بایگانی نموده، و نسخه دیگر را همراه با مدارک دیگر مجددأ از طریق پست به آدرس مرکز اداره ثبت شرکت ها ارسال نماید. در پایان بعد از گذراندن روند اداری ۳۰ روز کاری، ثبت نهایی برند انجام می گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علامت و لوگو

اولین مرحله برای ثبت برند و علامت تجاری، تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز می باشد؛ از جمله این مدارک می توان موارد زیر را نام برد. تهیه کپی مدارک شناسایی از صفحات شناسنامه، کارت ملی، کارت بازرگانی، پروانه فعالیت و مجوز کسب و کار یا جواز تاسیس مربوط به مؤسس یا مؤسسین حقیقی شرکت(صاحب اصلی شرکت که متقاضی ثبت برند می باشد).
تهیه کپی مدارک شناسایی اشخاص حقوقی (نماینده یا وکیل رسمی متقاضی). این مدارک شامل، کپی از صفحات شناسنامه، کارت ملی، کارت بازرگانی ،آگهی شرکت با ثبت آخرین تغییرات شرکت در روزنامه های رسمی کشور، پروانه فعالیت و جواز کسب و کار. نکته: چنانچه متقاضی در برند خود از حروف انگلیسی استفاده کرده باشد، می بایست کپی کارت بازرگانی خود را تحویل دهد؛ در غیر این صورت نیازی به تحویل آن نیست. اگر وکیل و نماینده رسمی متقاضی، کار ثبت علامت تجاری را انجام می دهد، می بایست مدارک نماینده قانونی نیز تهیه و ارائه گردد.
ارائه مدارکی دال بر فعال بودن شرکت یا مؤسسه. متقاضی می بایست طبق قوانین و مقررات علامت جمعی، تأییدیه نسخه استفاده از علامت جمعی را تحویل دهد.
ارائه نمونه برند.
نکته اول: شش نمونه ار برندهای تهیه شده در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتیمتر ارائه گردد.

نکته دوم: اگر نمونه ارائه شده برند یا علامت تجاری، به صورت سه بعدی باشد، باید نمونه تصویرگرافیکی شش زاویه ای از آن تهیه شود.

هزینه ثبت برند

برای دیدن هزینه ثبت برند کافیست روی این لینک کلیک کنید : نمایش هزینه ثبت برند

شرایط ثبت برند و علائم تجاری

به منظور نشان دادن علامت تجاری، علامت باید متمایز باشد – یعنی باید بتواند منبع محصول خاص را شناسایی کند. در تعیین اینکه آیا علامت متمایز است بر اساس رابطه بین علامت و محصول اصلی، گروه علامت ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • دلخواه یا خیالی
 • حاشیه ای
 • توصیفی
 • عمومی

ازآنجا که علائم در هر یک از این دسته ها با توجه به تمایز آنها متفاوت هستند، اهمیت دارد که الزامات و درجه حفاظت حقوقی یک علامت تجاری خاص به کدام دسته بستگی دارد.
علامت دلخواه یا عجیب و غریب می‌تواند علامتی باشد که هیچ ارتباط منطقی با محصول نداشته باشد. به عنوان مثال، کلمات «اکسون»، «کداک» و «اپل» هیچ ارتباطی با محصولات پایه خود (به ترتیب بنزین، دوربین، یا موبایل) ندارند. علامتهای دلخواه یا خیالی به لحاظ ذاتی متمایز هستند – یعنی قادر به شناسایی یک محصول اساسی اند – و دارای درجه بالایی از حفاظت هستند.
علامت حاشیه ای علامت و ویژگی های خاصی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، کلمه “Coppertone” حاوی لوسیون آفتابگردان است، اما محصول پایه ای خاصی را توصیف نمی‌کند.

علامت تجاری توصیفی

علامت توصیفی نشانی ست که مستقیما محصول را توصیف می‌کند. بر خلاف علائم دلخواه یا نشانگر، علائم توصیفی از لحاظ ذاتیت متمایز نیستند و فقط در صورتی که “معنای ثانویه” را بدست آورده باشند، محافظت می‌شوند.

علامت های توصیفی باید این مانع اضافی را روشن کنند زیرا آنها اصطلاحی هستند که برای توصیف محصول اساسی مفید هستند و تولید کننده خاص با استفاده منحصر به فرد از این اصطلاح می‌تواند مزیت ناعادلانه را به ارمغان بیاورد.

علامت توصیفی زمانی معنای ثانویه می‌دهد که عموم مردم مصرف کننده به کمک علامت محصول را شناسایی کنند و نه خود محصول. لازم به ذکر است که مردم نیازی به شناسایی تولید کننده خاص ندارند؛ تنها محصول یا خدماتی که از یک تولید کننده به دست می‌آید دارای اهمیت است.

در نهایت، یک علامت عمومی علامتی است که طبقه بندی کلی محصول متعلق به آن را توصیف می‌کند. به عنوان مثال، اصطلاح “کامپیوتر” یک اصطلاح عمومی برای تجهیزات کامپیوتری است.

علائم عمومی تحت قانون تجارت، علامت تجاری هستند. بنابراین سازنده فروش کامپیوتر های برند “کامپیوتر” (یا “سیب” برند “اپل” و غیره) هیچ حق انحصاری برای استفاده از این واژه ها در رابطه با آن محصول ندارد. اصطلاحات عمومی توسط قانون علامت تجاری محافظت نمی‌شوند، زیرا آنها به راحتی برای شناسایی یک محصول خاص، مفید هستند.

چگونه حقوق خود را در یک علامت تجاری به دست آورید؟

با فرض اینکه یک علامت تجاری واجد شرایط برای حمایت باشد، حقوق یک علامت تجاری را می‌توان در یکی از دو روش زیر بدست آورد:

 • اولین استفاده از علامت در تجارت
 • اولین بار برای ثبت نام علامت با اداره ثبت اختراع و علامت تجاری

استفاده از علامت به طور کلی معنی واقعی فروش محصول به عموم مردم است. بنابراین، اگر من اولین کسی هستم که به فروش مردم با نام تجاری خوش شانس برسد، من اولویت را برای استفاده از این علامت در ارتباط با فروش آدامس حباب برای خود دارم (با فرض اینکه مارک در غیر این صورت برای حفاظت از علامت تجاری واجد شرایط باشد). با این حال، این اولویت محدود به منطقه جغرافیایی است که در آن من فروش آدامس حباب را به همراه هر منطقه ای که انتظار می‌رود در هر منطقه ای که شهرت گرفته، گسترش دهم.

مدارک مورد نیاز ثبت برند برای اشخاص حقوقی یا شرکتها

 • ارائه پروانه بهره برداري يا مجوز شرکت توليدی یا پروانه کسب برابر اصل شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصوير اولين روزنامه رسمي شركت (آگهی تاسیس)و روزنامه رسمي آخرين تغييرات هیات مدیره شركت (دوره آن منقضی نشده باشد.) برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصوير برابر اصل شده شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت و کدپستی ۱۰رقمی
 • كارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی(در صورتيكه علامت مورد نظر لاتين باشد)
 • تصوير علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتيمتر به تعداد ۱۵ عدد و توضیح در خصوص علامت و توصیف
 • امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

مدارک مورد نیاز جهت تمدید و ثبت برند، لوگو، آرم

برای اشخاص حقيقی :

 • كپي شناسنامه و كارت ملي مالك علامت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

برای اشخاص حقوقی :

 • ارائه روزنامه آخرين تغييرات اعضاي هيئت مديره
 • كپي شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضا
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده

نکات ثبت برند و لوگو

 • علامت تجاری قابل نقل و انتقال است.
 • برای علامت گواهی ثبت علامت صادر می شود. برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • درخواست ثبت علامت تجاری باید شامل بازسازی واضحی از آرم با تمام رنگها طرحها و نقش های سه بعدی آن ، برای ثبت درج شود. برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

نقل و انتقال برند ثبت شده

علامت تجاری قابل نقل و انتقال است اما انتقال آن در مقابل شخص دوم زمانی معتبر است كه مطابق مقررات این قانون به ثبت رسیده باشد . برای آن كه این انتقال نسبت به شخص دوم معتبر باشد نحوه انتقال علامت از صاحب قبلی به صاحب جدید باید به ثبت برسد.

آیا با کلیه خدمات ما آشنا شده اید؟

ثبت پایتخت با بیش از 12 سال سابقه کاری در زمینه ثبت شرکتها با بهره مندی از کارشناسانی مجرب و با تجربه در تمامی زمینه های مرتبط آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز و گرامی می باشد. برای دیدن خدمات ما به صفحه اصلی مراجعه فرمایید.

شرکت سهامی خاص

آیا این صفحه لیاقت 5 ستاره دارد؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه‌ برای “ثبت برند و ثبت علامت تجاری”