ثبت شرکت ساختمانی

تعریف شرکت ساختمانی، شرایط  و مدارک مورد نیاز برای ثبت  شرکت ساختمانی

ثبت شرکت ساختمانی

در این مقاله میخواهیم به متداول ترین سوالات شما عزیزان در رابطه با ثبت شرکت ساختمانی پاسخ دهیم. لازم به ذکر است متقاضیان محترم اینکار در صورت مواجه شدن با هر گونه سوال و یا ابهامی در این رابطه می توانند با مشاورین زبده ما تماس حاصل فرمایند.کارشناسان ثبت پایتخت آماده پاسخگویی به کلیه سوالات و مشاوره رایگان شما عزیزان در این زمینه می باشند .

منظور از شرکت های ساختمانی چیست ؟

همانطور که میدانید یکی از نیازهای ضروری افراد برای ادامه زندگی، داشتن سرپناه است. که با توجه به افزایش جمعیت خانه ها بیشتر بصورت آپارتمانی ساخته می شوند برای ساختن ساختمان ها نیازمند به افراد بسیاری در رشته های متفاوت می باشد که با توجه به این موضوع می توانیم دریابیم که شرکت های ساختمانی ، شرکت های حقوقی هستند که بصورت دسته جمعی اداره می شود.

اموری که برای ساخت ساختمان باید بگذرانید بسیار دشوار بوده و نیازمند به وجود افراد باتجربه و سابقه کاری مناسب می باشد و عدم رعایت مقررات منجر می شود که پس از ساخت خسارت های جبران ناپذیری بوجود آید.

منظور از شرکت های پیمانکاری ساختمانی و یا تاسیساتی خصوصی ایران، اشخاص حقوقی در بخش خصوصی ایرانی است که برای انجام کارهای ساختمانی و یا تاسیساتی به صورت شرکت در داخل کشور به ثبت رسیده و صد در صد سهم الشرکه آن متعلق به اشخاص حقیقی ایرانی در بخش خصوصی باشد و منظور از شرکت ها و موسسات تعاونی پیمانکاری ساختمانی و تاسیساتی، شرکت ها و موسساتی است که بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام عملیات ساختمانی و تاسیساتی به وجود آمده و صد در صد سهام یا دارایی آن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی مندرج در ضوابط بخش تعاونی جمهوری اسلامی ایران باشد.

همه پیمانکاران و مهندسان جهت عقد قرارداد و شرکت در پروژه های عمرانی نیاز به ثبت شرکت ساختمانی دارند.

مشاوره رایگان ما برای ثبت شرکت

مشاوره ما در تمامی زمینه های کاری موسسه ، صد در صد رایگان می باشد و همچنین جهت رفاه حال شما کاربران عزیز ، راه ها متعددی برای ارائه این خدمات قرار داده شده است. شما می توانید هر یک از این گزینه ها را به دلخواه خود انتخاب کنید و یا با مطالعه ادامه مطالب و دیدن فیلم های کوتاه ما ، بیش از پیش به هدف خود نزدیک شوید.

موضوع فعالیت شرکت ساختمانی

موضوع فعالیت شرکت های ساختمانی شامل انجام پروژه های عمرانی از قبیل:

 • راه سازی، اسکله سازی و …
 • ساخت کلیه ابنیه مسکونی – اداری – تجاری و صنعتی می باشد .
ساختمان-تجاری-اداری

هر کدام از این دسته ها نیز خود دارای شاخه های گوناگونی می باشد از قبیل:

 • اسکلت سازی، مقاوم سازی، حفاری و …

همچنین از زیرشاخه های فعالیت های ساختمانی می توان به:

 • پروژه های تاسیساتی
 • اطفاء حریق
 • سیستم های حفاظتی و امنیتی اشاره نمود.
اسکلت سازی

فعالیت های جانبی هم وجود دارد که شامل:

 • طراحی و اجرای نماد داخلی و دکوراسیون داخلی
 • فضا سازی و محوطه سازی
 • ایجاد فضای سبز و بازی و نمای خارجی ساختمان می باشد
فضای سبز

باید توجه داشت که ساخت و سازها از ابزارهای گوناگونی مانند آجر، سنگ، بتن و چوب و خاک استفاده می کنند. شرکت ابنیه  ساختمانی با توجه به خصوصیاتی که دارد از 1 تا 5 رتبه بندی شده است که شرکت ابنیه با رتبه 1 دارای بالاترین رتبه و شرکت ابنیه با رتبه 5 دارای کم ترین رتبه می باشد.
با توجه به قانون تجارت ثبت شرکت ساختمانی و ابنیه نیز همانند دیگر ثبت شرکت ها می تواند به 7 قالبی که قانون تعیین نموده است به ثبت رساند.

این 7 قالب عبارتند از: شرکت ها بامسئولیت محدود، شرکت های نسبی، شرکت های تضامنی، شرکت های مختلط سهامی، شرکت های مختلط غیر سهامی و شرکت های تعاونی تولید و مصرف و شرکت سهامی که به دو دسته سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی شده است. در ایران افراد بیشتر از دو قالب سهامی خاص و بامسئولیت محدود به دلیل داشتن مزایای مناسب استفاده می کنند و در ادامه ما به ثبت شرکت دراین قالب ها می پردازیم.

سرمایه ثبت شرکت ساختمانی

همچنین برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان و انجام فعالیت به سرمایه ی زیادی نیاز است که شاید این سرمایه را بطور کلی شرکا نداشته باشند. بدین ترتیب توصیه می شود که از قالب ثبتی شرکت سهامی خاص استفاده شود که دارای مزایای بسیاری از جمله ارائه تسهیلات و وام بانکی و موسساتی می باشد. حال در نظر داریم که به توضیح مختصری از ثبت شرکت سهامی خاص و بامسئولیت محدود بپردازیم.

ثبت شرکت ساختمانی سهامی خاص

 • اعضای تشکیل دهنده حداقل سه نفر باشد.
 • علاوه بر شرکا حداقل دو نفر بعنوان بازرس انتخاب شود این دو بازرس با مدیرعامل و رئیس نسبت فامیلی نداشته باشند.
 • داشتن سرمایه مورد نیاز که 1/000/000 ریال است.
 • واریز 35 %از سرمایه به حساب بانکی

مدارک مورد نیاز شرکت سهامی خاص ساختمانی

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی برای تمامی اعضاء شرکت
 2. کپی اقرارنامه به همراه امضاء سهامداران
 3. ارائه وکالتنامه در صورتیکه امور توسط وکیل انجام میگیرد ضروری است.
 4. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 5. اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز داشته باشد.

ثبت شرکت ساختمانی با مسئولیت محدود

این نوع ثبت شرکت بیشتر دوستانه صورت می گیرد مسئولیت هر یک از شرکا به مقدار سرمایشان بستگی دارد. برای ثبت شرکت مسئولیت محدود باید دارای شرایط زیر باشید:

 • اعضای شرکت حداقل 2 نفر
 • سرمایه ی لازم حداقل 1/000/000 ریال
 • تعهد یا پرداخت کل سرمایه

مدارک مورد نیاز شرکت ساختمانی مسئولیت محدود

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی برای تمامی اعضاء شرکت
 2. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 3. کپی اقرارنامه به همراه امضاء سهامداران
 4. دو نسخه فرم تقاضانامه به همراه امضاء سهامداران
 5. دو نسخه فرم اساسنامه به همراه امضاء سهامداران
 6. اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز را داشته باشد.

شرکت های ساختمانی پس از ثبت، در صورت تمایل می توانند نسبت به اخذ گرید و یا رتبه در حوزه فعالیت خود اقدام نمایند. رتبه بندی فواید بسیاری دارد و نشانگر اعتبار یک شرکت است. مسلما شرکت هایی که رتبه ی بهتری دارند نسبت به سایر شرکت ها در جذب مشتری موفق ترند و در مقایسه با سایر شرکت ها ارجحیت دارند که این خود مهر تاییدی بر تخصص و تجربه ی شرکت در حوزه ای که در آن زمینه فعالیت دارد، است.

رتبه بندی

فواید رتبه بندی به شرح ذیل است :

 • شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی باید دارای گواهی نامه ی صلاحیت پیمانکاری باشند.
 • یکی از شرایط عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی رتبه بندی شرکت است. در غیر این صورت مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که فاقد رتبه هستند قرارداد ببندند.
 • رتبه بندی شرکت ها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت ها باشد.
 • سرمایه گذاران با توجه به رتبه بندی شرکت ها و توانایی مالی و فنی آن ها می توانند در انتخاب شرکت مناسب برای اجرای پروژه ی خود بهتر تصمیم گیری نمایند.

شرایط انتخاب نام شرکت ساختمانی

 • پارسی و معنادار باشد. مثلاَ به جای نام غیرپارسی آپارتمان ، از نام پارسی کاشانه، به جای تکنیک – تکنو، از فن ، به جای تکنولوژی از فن آوری استفاده شود.
 • متمایز باشد و مشابه آن قبلاَ ثبت نشده باشد.
 • حداقل دارای سه سیلاب ( سه کلمه مستقل ) باشد.
 • حداقل دارای یک اسم خاص باشد. (هر چه تعداد اسم های خاص در نام شرکت بیشتر باشد احتمال ثبت آن بیشتر است) .

به این نکته توجه داشته باشید که کلماتی مانند ساختمانی، بازرگانی، صنعتی ، خدماتی ، توسعه ، تجاری ، مهندسی ، مهندسی مشاور ، فنی مهندسی ، حقوقی، تولیدی و … بیانگر موضوع فعالیت می باشد و جزء سیلاب محسوب نمی شود.

همچنین استفاده از کلمه مهندسی در نام شرکت مستلزم ارائه مدرک تحصیلی مهندسی می باشد. زیرا، در شرکت های ساختمانی و مهندسی می توان قبل از نام شرکت از واژه هایی نظیر مهندسی، فنی مهندسی، گروه مهندسین و یا مهندسین استفاده نمود که کاربرد هر یک از این واژه ها نیازمند ارائه مدارک جداگانه ای است.

1.     مهندسین:
کلمه مهندسین جمع است لذا استفاده از کلمه مهندسین مستلزم آن است که در زمان تحویل مدارک، مدارک بیش از یک مهندس ارائه گردد.

2.      مهندسی و فنی مهندسی:

در صورت استفاده از کلمه مهندسی و فنی مهندسی در نام شرکت ارائه یک مدرک مهندسی و یا فنی مهندسی در زمان تحویل مدارک برای ثبت شرکت الزامی است.

3.     گروه مهندسین:

جهت استفاده از این نام در ثبت کردن شرکت، می بایست کلیه اعضای شرکت دارای مدرک مهندسی بوده و در زمان کار کلیه ی اعضا مدرک تحصیلی مهندسی خود را به مرجع ثبت شرکت ها تحویل دهند.

فنی و مهندسی

آیا با کلیه خدمات ما آشنا شده اید؟

ثبت پایتخت با بیش از 12 سال سابقه کاری در زمینه ثبت شرکتها با بهره مندی از کارشناسانی مجرب و با تجربه در تمامی زمینه های مرتبط آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز و گرامی می باشد. برای دیدن خدمات ما به صفحه اصلی مراجعه فرمایید.

شرکت سهامی خاص

لینک های مرتبط به این خدمات