نام شرکت - کاور

جواز تاسیس

مراحل و مدارک اخذ جواز تاسیس ، مزایا و هزینه های ان

جواز تاسیس

جواز تاسیس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ مراحل اخذ جواز تاسیس چیست؟ هزینه اخذ جواز تاسیس چقدر است؟ جواز صنایع یکی از مهمترین و پر متقاضی ترین مجوزهای کسب و کار و تولید است که در کشورمان صادر می‌شود و از آنجائیکه نقش مهم و پررنگی در اشتغال و تولید داخلی دارد، در این مقاله اطلاعاتی جامع در مورد این جواز ارائه داده ایم.

جواز تاسیس چیست؟

 1. جواز تاسیس مجوزی است که افراد اعم از حقیقی یا حقوقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی یا اقتصادی اخذ می کنند.
 2. این جواز، به دارنده آن اجازه می دهد در یکی از شهرک های صنعتی مشغول به تولید محصولی باشد که در خود جواز مذکور ذکر شده است.
 3. جواز صنایع ، با توجه به نوع محصولات باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی یا سایر ارگان های مرتبط اخذ شود.

ضمناً برای تولید کالاهای مختلف نظیر سرنگ، نخ های جراحی و غیره یا احداث کارخانه های داروسازی و کارخانه های مواد غذایی، قبل از هر کاری اخذ مجوز از وزرارت بهداشت الزامی است.

نکته: باید توجه داشت که برای گرفتن یک جواز باید کالاهایی که با هم سنخیت دارند در آن جواز ذکر شوند، برای مثال مواد غذایی و لوازم الکترونیکی نمی توانند در یک جواز ذکر شوند.

مشاوره رایگان ما برای ثبت شرکت

مشاوره ما در تمامی زمینه های کاری موسسه ، صد در صد رایگان می باشد و همچنین جهت رفاه حال شما کاربران عزیز ، راه ها متعددی برای ارائه این خدمات قرار داده شده است. شما می توانید هر یک از این گزینه ها را به دلخواه خود انتخاب کنید و یا با مطالعه ادامه مطالب و دیدن فیلم های کوتاه ما ، بیش از پیش به هدف خود نزدیک شوید.

مزایای اخذ جواز تاسیس چیست؟

 1. تخصیص زمین صنعتی در شهرک های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد اقساط ۳۶ ماه (برای هر سه ماه یک قسط)
 2. ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علامت تجاری
 3. امکان شرکت در نمایشگاه های تجاری داخلی و خارجی
 4. امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و دوره بازپرداخت بلند مدت
 5. در دسترس بودن پیش طرح توجیهی تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه گذاری
اخذ جواز تاسیس 2

مرجع صادر کننده جواز تاسیس کدام سازمان است؟

بر حسب نوع فعالیت اقتصادی سرمایه گذار، مرجع صادر کننده جواز متفاوت است.

برای عمده فعالیت های صنعتی، مرجع صادر کننده وزارت صنعت و معدن تجارت می باشد، ولی سایر سازمان ها و وزارتخانه ها از جمله سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، وزارت کشور در حوزه NGO ها و احزاب، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی، وزارت کار و تعاون در حوزه کار آفرینی و مشاغل خانگی اقدام به صدور جواز بر حسب قوانین جاری می نمایند.

فرآیند اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

مدت زمان لازم بر حسب سازمان و مرجع صادر کننده جواز متفاوت است. این مدت زمان برای جواز صادره از وزارت صنعت و معدن و تجارت به طور متوسط ۲ روز تا ۱۵ روز می باشد.

اما برای اخذ جواز از وزارت جهاد کشاورزی بین ۱۵ روز الی ۱ ماه می باشد. همچنین مدت زمان لازم برای صدور جواز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ۱ الی ۲ ماه می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس

مدارک اخذ جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تا حدودی با هم متفاوت است که در ادامه هر دو آن را برای شما شرح می دهیم:

الف) مدارک لازم برای اخذ جواز شخص حقیقی

 1. کپی شناسنامه فرد متقاضی
 2. کپی کارت ملی شخص متقاضی
 3. کارت پایان خدمت فرد متقاضی
 4. اخذ مجوز در صورت لزوم

ب) مدارک لازم برای اخذ جواز شخص حقوقی

 1. کپی شناسنامه وکارت ملی دارندگان حق امضاء
 2. کارت پایان خدمت دارندگان حق امضاء
 3. اخذ مجوز ها و انجام استعلامات لازم
 4. کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 5. کپی اسناسنامه شرکت
 6. کپی شرکت نامه یا اظهارنامه شرکت
 7. کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 8. مهر شرکت
اخذ جواز تاسیس 0

مراحل اخذ جواز تاسیس

 1. ثبت نام در سامانه 
 2. دریافت نام کاربری و کلمه عبور
 3. تنظیم طرح توجیهی
 4. انجام استعلامات مختلف از جمله استعلام مربوط به سازمان حفاظت از محیط زیست
 5. رفع نواقص احتمالی اعلام شده از سوی کارشناسان مربوطه
 6. پس از تایید نهایی مراجعه به سازمان و دریافت مجوز تاسیس

پس از طی این مراحل باید منتظر بود تا ثبت نام توسط کارشناس مربوطه بازبینی شود که در صورت عدم ایراد و عدم وجود نقص در اطلاعات وارد شده در سامانه، منجر به صدور جواز می شود.

هنگام گرفتن جواز باید به این مساله توجه داشته باشید که در یک جواز، کالاهای مرتبط با هم باید ذکر گردد، چون هر کالا یک کد دارد که باید با یکدیگر مرتبط باشند. 

پس از صدور جواز می توانید نسبت به اخذ پروانه بهره برداری اقدام نمایید. یعنی جهت صدور پروانه بهره برداری، قدم نخست اخذ این جواز است.

هزینه اخذ جواز تاسیس چقدر است؟

در پاسخ باید خدمتتون عرض کنیم، بر اساس نوع طرح، مرجع صادر کننده و زمان صرف شده، هزینه جواز تاسیس و میزان حق الزحمه دریافتی برای اخذ جواز تاسیس متفاوت است.

برای اطلاع از هزینه جواز تاسیس بصورت دقیق، می توانید با کارشناسان ما در ثبت پایتخت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما در مورد اخذ جواز هم بهرمند شوید.

 

مدت اعتبار جواز تاسیس چقدر است؟

این جواز از تاریخ صدور تا یک سال اعتبار دارد و بعد از یک سال قابل تمدید است که مدت تمدید با نظر کارشناسان و با توجه به پیشرفت کار متغییر می باشد و اگر تقاضایی برای تمدید صورت نگیرد، جواز  خود به خود از اعتبار خارج شده و باطل می شود.

جواز تاسیس صنایع به نام چه کسی صادر می شود؟

زمانی که قصد اخذ جواز تاسیس دارید، باید مشخص نمایید که قرار است طرح برای شرکت راه اندازی شود یا برای شخص. در صورتی که برای شرکت خاصی است، جواز به صورت حقوقی و به نام شرکت یا موسسه صادر می شود و در غیر این صورت جواز به صورت حقیقی و به نام شخص متقاضی صادر می شود.

اخذ جواز تاسیس 4

تفاوت جواز تاسیس حقیقی و جواز تاسیس حقوقی در چیست؟

جواز تاسیس حقیقی و حقوقی از نظر قوانین و کارکرد مشابه هستند و تفاوتی در آن ها مشاهده نمی شود، ولی بانک ها برای ارائه تسهیلات به طرح ها و جوازهای تاسیس حقوقی تمایل بیشتری دارند و به همین دلیل است که مشاهده می کنیم وام های بالای یک میلیارد تومان برای جواز حقیقی به ندرت اختصاص داده می شود.

آیا برای اخذ جواز تاسیس تهیه و ارائه طرح توجیهی الزامی است؟

الزام ارائه طرح توجیهی با توجه به مراجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت است.

به طور مثال اگر مرجع صادر کننده جواز، وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد نیازی به تهیه و ارائه طرح توجیهی کامل نیست و جواز بر اساس پیش طرح توجیهی صادر می شود. اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدون تهیه و ارائه طرح توجیهی کامل، اقدام به صدور این جواز نمی نماید.

آیا مدت زمان مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس به صورت حقیقی و حقوقی متفاوت است؟

در واقع، حقیقی بودن یا حقوقی بودن درخواست کننده جواز در مدت لازم برای طی مراحل و اخذ جواز تاثیری ندارد. مدت زمان لازم برای اخذ جواز به صورت شخصیت حقیقی و حقوقی یکسان می باشد.

شرایط ابطال جواز تاسیس صنایع چیست؟

جواز تاسیس یا به درخواست شخص دارنده جواز و یا با انقضاء مهلت اعتبار آن، باطل و از درجه اعتبار ساقط میگردد.

آیا پس از اخذ جواز تاسیس امکان تولید انبوه کالا و ارائه آن به بازار وجود دارد؟

جواز صنایع فقط یک موافقت نامه برای احداث کارخانه و یا کارگاه تولیدی و راه اندازی طرح است.

لذا برای شروع تولید انبوه بر حسب نوع محصول باید مجوزهای بهداشتی و زیست محیطی و استانداردهای اجباری تهیه و سپس اقدام به اخذ پروانه بهره برداری نماید.

آیا برای ثبت برند، داشتن جواز الزامی است؟

یکی از مدارکی که اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی جهت ثبت برند به آن نیاز دارند، مجوز فعالیت صادره از اتحادیه ها، سازمان ها، وزارت خانه ها و نهادهای قانونی ذیربط است و یکی از معتبرترین مجوزهای فعالیتی که برای ثبت برند مورد تایید اداره مالکیت صنعتی است، جواز تاسیس صنایع است.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه تصمیم به اخذ جواز صنایع دارید و یا در مورد این جواز نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با کارشناسان ثبت پایتخت در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان خبره موسسه بهره مند شوید.

آیا با کلیه خدمات ما آشنا شده اید؟

ثبت پایتخت با بیش از 12 سال سابقه کاری در زمینه ثبت شرکتها با بهره مندی از کارشناسانی مجرب و با تجربه در تمامی زمینه های مرتبط آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز و گرامی می باشد. برای دیدن خدمات ما به صفحه اصلی مراجعه فرمایید.

شرکت سهامی خاص

لینک های مرتبط به این خدمات