ثبت پایتخت | کلیه خدمات ثبتی شرکت ها

ممنوعیت ثبت شرکت کارمندان دولت

 آیا می‌تواند یک کارمند ثبت شرکت داشته باشد؟

کارمند دولت کیست؟

طبق تعریف ماده ۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمند دستگاه اجرایی: فردی است که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط به موجب حکم یا قرارداد مقام صلاحیت‌دار در یک دستگاه اجرایی به خدمت پذیرفته می‌شود.

منظور از دستگاه اجرایی در این ماده چیست؟

کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی ، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی ، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،‌بانک مرکزی، بانکها و بیمه‌های دولتی، دستگاه اجرائی نامیده می‌شوند.اما نکته اینجاست که کارمندان تمامی این دستگاه‌ها کارمند دولت محسوب نمی‌شوند. بلکه تنها افرادی کارمند دولت محسوب می‌شوند که به نحوی برای دولت کار می‌کنند و از آن حقوق و مزایا دریافت می‌کنند. برای مثال کارمند شهرداری کارمند دولت محسوب نمی‌شود. به همین دلیل در خصوص این کارمند ثبت شرکت قوانین متفاوتی خواهد داشت.

تماس با ما و مشاوره رایگان

مشاوره ما در تمامی زمینه های کاری موسسه ، صد در صد رایگان می باشد و همچنین جهت رفاه حال شما کاربران عزیز ، راه ها متعددی برای ارائه این خدمات قرار داده شده است. شما می توانید هر یک از این گزینه ها را به دلخواه خود انتخاب کنید و یا با مطالعه ادامه مطالب و دیدن فیلم های کوتاه ما ، بیش از پیش به هدف خود نزدیک شوید.

تماس مستقیم

شمارهای تماس : 44038103-021 ، 44038201-021 ، 44036094-021

نظردهی در انتهای صفحه

در انتهای صفحه بخش نظرخواهی قرار داده شده است که می توانید سوالات خود را مطرح کرده و در کمتر از 24 ساعت کاری پاسخ خود را دریافت کنید.

مراجعه حضوری

در قسمت تماس با ما آدرس همراه با نقشه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

آیا می‌تواند یک کارمند ثبت شرکت داشته باشد؟

همان‌طور که در اصل ۱۴۱ قانون اساسی خواندیم، کارمندان دولت نمی‌توانند رئیس، مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی باشند.

اصل 141 قانون اساسی ( ممنوعیت ثبت شرکت کارمندان دولت )

رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور ، وزیران و کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر نوع شغل دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا موسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیات مدیره انواع مختلف شرکت های خصوصی، جز شرکت های تعاونی ادارات و موسسات برای آنان ممنوع است.
با توجه به آنچه گفته شد، کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند. به موجب تبصره 5 قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، چنانچه کارمند دولت بیش از یک شغل داشته باشد ، به انفصال خدمت موقت از 6 ماه تا یک سال محکوم می گردد و وجوه دریافتی از مشاغلی که در یک زمان تصدی آن را داشته است به جز حقوق و مزایای شغل اصلی وی مسترد می گردد.
در صورت تکرار در مرتبه دوم، علاوه بر استرداد وجوه موضوع این تبصره به انفصال دائم از مشاغل محکوم می شود. ( ممنوعیت ثبت شرکت کارمندان دولت )

منظور از دستگاه اجرایی در این ماده چیست؟

کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی ، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی ، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،‌بانک مرکزی، بانکها و بیمه‌های دولتی، دستگاه اجرائی نامیده می‌شوند.اما نکته اینجاست که کارمندان تمامی این دستگاه‌ها کارمند دولت محسوب نمی‌شوند. بلکه تنها افرادی کارمند دولت محسوب می‌شوند که به نحوی برای دولت کار می‌کنند و از آن حقوق و مزایا دریافت می‌کنند. برای مثال کارمند شهرداری کارمند دولت محسوب نمی‌شود. به همین دلیل در خصوص این کارمند ثبت شرکت قوانین متفاوتی خواهد داشت.

در ماده ۲۰ قانون تجارت انواع شرکت‌های تجاری ذکر شده است

ماده ۲۰ – شرکت‌های تجارتی برهفت قسم است :
۱ – شرکت سهامی.
۲ – شرکت با مسئولیت محدود.
۳ – شرکت تضامنی
۴ – شرکت مختلط غیرسهامی.
۵ – شرکت مختلط سهامی.
۶ – شرکت نسبی.
۷ – شرکت تعاونی تولیدومصرف.

که البته شرکت‌های تعاونی و موسسات از این قانون استثنا شده است. و کارمندان دولت می‌توانند رئیس، مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی ادارات باشند.

در نتیجه، کارمندان دولت در شرکت حق امضا ندارند و نمی توانند در شرکت سمت داشته باشند و فقط می توانند به عنوان عضو ساده وارد شرکت شوند و 20% سهم را هم می توانند دارا باشند.
نکته مهم دیگر اینکه ، کارمند دولت نمی تواند هیچ گونه شغلی در موسسه ای که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت باشد ، داشته باشد . علاوه بر این، داشتن هر گونه شغلی برای کارمندان دولت در موسسه ای که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به موسسه عمومی باشد نیز ممنوع است.

ماده 3 قانون مدیریت خدمات کشوری ، موسسه عمومی را به قرار ذیل تعریف نموده است :

واحد سازمانی مشخصی که دارای استقلال حقوقی است و با تصویب مجلس شورای اسلامی ایجاد شده یا می شود و بیش از پنجاه درصد ( 50% ) بودجه سالانه آن از محل منابع غیردولتی تامین گردد و عهده دار وظایف و خدماتی است که جنبه عمومی دارد.

سایر ممنوعیت‌ها (ممنوعیت ثبت شرکت کارمندان دولت )

کارمندان دولت، علاوه بر این‌که نمی‌توانند از اعضای هیئت مدیره، رئیس یا مدیرعامل شرکت‌های خصوصی باشند، ممنوعیت‌های دیگری نیز دارند که در همین اصل قابل مشاهده است.برای مثال، موسسه‌ای را فرض کنید که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت است. کارمند دولت هیچ‌گونه شغلی در این چنین موسسه‌ای نمی‌تواند داشته باشد.

پس پاسخ اکثر شما عزیزانی که در این رابطه سوال می فرمایید :

از مشتری های ثبت پایتخت :

سوال : 

با سلام واحترام
اینجانب کارمند رسمی دولت می باشد تصمیم دارم که یک شرکت با نام غیر ثبت نماید و سپس به صورت وکالتی تمامی اختیارات و امتیازات شرکت رو به اسم خودم بزنم ایا آین خلاف قانون مداخله کارکنان دولت می باشد.

پاسخ : 

بله .شرایط ثبت شرکت برای کارمندان دولت 1- کارمندان دولت نمی توانند به عنوان هیات مدیره انتخاب شوند. 2- کارمندان دولت نمی توانند حق امضا داشته باشند. 3- فقط 20% از سهام به کارمندان دولت تعلق می گیرد. 4- می توانند به عنوان یکی از اعضا ساده در شرکت باشند.
موفق باشید

تبلیغات گوگل ادوردز

به کسب و کار خود با انتخاب بهترین روش های تبلیغات رونق ببخشید

طرح رویا

خدمات طراحی سایت ، تبلیغات گوگل ، بهینه سازی سئو
تبلیغات گوگل ادوردز

ثبت شرکت

کلیه خدمات ثبتی شرکت ها در 5 روز به روزنامه رسمی

ثبت پایتخت

ثبت شرکت سهامی ، مسئولیت محدود ، موسسه در تهران
ثبت شرکت

مشاوره ریگان

مشاوره رایگان درباره ثبت شرکت و تغییرات 24 ساعته

ثبت پایتخت

ثبت شرکت سهامی ، مسئولیت محدود ، موسسه در تهران
دیدن آموزش